Site icon podunavlje.info

Mili Milosavljević i Nikoli Milojeviću priznanja „Branislav Mane Šakić“

BEOGRAD/SMEDEREVO, 3. jun 2021 – Ravnopravni nosioci 24. Plakete „Branislav Mane Šakić“, koja se i ove godine dodeljuje zaslužnim delatnicima na polju očuvanja srpskog jezika i negovanja kulture govora u elektronskim medijima Srbije, okruženja i rasejanja su novinari Mila Milosavljević (Srpska RTV Crne Gore) i Nikola Milojević (TV produkcija Vukovar, Hrvatska).

Mada je ovo presedan u dodeli ovog priznanja u istoriji Fonda, koji ga od 1998. godine neprekidno daruje najboljim kandidatima u toj oblasti, žiri ima čvrsto obrazloženje zbog čega je doneta takva odluka.

Uz osnovnu podlogu, koja podrazumeva posedovanje neophodnih govornih i izražajnih kvaliteta na maternjem, srpskom jeziku, itekako značajnih za elektronske medije, druga odrednica je takođe odigrala važnu ulogu pri izboru nagrađenih kandidata.

Naime, kako se navodi obrazloženju, oboje su svojim radom vezani za malobrojna glasila iz okruženja, odnosno bivših republika SFRJ. Ne ulazeći u stvarne razloge zbog čega je to tako, da li zbog ukidanja svega sa predznakom – srpski u pomenutim sada već državama, ili je u pitanju i neaktivnost samih Srba, tek – i Mila Milosavljević i Nikola Milojević, svako na svoj način doprinose očuvanju jezika, osnovnog identiteta naroda čiji su predstavnici.

Novinar Mila Milosavljević, kao autor i urednik emisije „Stavovi i dileme“ Srpske RTV Crne Gore, odabirom svojih sagovornika daje presek stanja i kulturološku sliku srpskog korenja države čije srpstvo i duhovnost su neupitni.

Od završetka studija novinarstva do ovogodišnjeg odličja, više od dve decenije je provela u brojnim redakcijama štampanih i elektronskih medija prateći oblast kulture, posvećujući se uporedo i pisanju knjiga za decu, te slovoslovlju sa duhovnom i istorijskom tematikom.

Novinar Nikola Milojević jedan je od stvaralaca zanimljivih životnih priloga Hronike Slavonije, Baranje i zapadnog Srema, TV produkcije Vukova. Oslikavajući kamerom i rečju prošlost i sadašnjost Srba u  ovom delu Hrvatske, ne ostavlja prostor zaboravu porekla, imena i jezika onih koji su vekovima na tim prostorima.

Završivši novinarstvo, tokom desetogodišnjeg profesionalnog rada Milojević, uradio je na stotine televizijskih priloga, reportaža i novinskih članaka o životu Srba u Hrvatskoj. Koautor je fotomonografije „Spomenici NOB-a nekad i sad – bivša opština Vukovar“, štampane 2020. godine.

Inače, Fond i nagrada „Branislav Mane Šakić“  će naredne, 2022. godine obeležiti četvrt veka postojanja, kada će na dan Šakićevog rođenja, 5. juna, biti uručena odličja i dobitnicima iz 2020/21. koje je bilo onemogućeno pojavom virusa KOVID19.

Podsećanja radi, Fond i odličje su formirani u znak sećanja na jednog od prvih spikera Radio Smedereva, koji je svojim radom tokom četvrt veka potvrđivao neophodnost očuvanja srpskog jezika i negovanja kulture govora u elektronskim medijima. Priznanje, čiji se nosioci neprekidno biraju već 24 godine, utoliko je značajno i jedinstveno jer slične nagrade nisu postojale ni u SFRJ,  ni u potonjim državama, zaključno sa Srbijom.

Foto: Fond “Branislav Mane Šakić”

Exit mobile version