Pandemija nametnula potrebu za unapređenjem Zakona o socijalnoj zaštiti

7. avgust 2020 – Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja najavilo je da će izraditi novi zakon o socijalnoj zaštiti, koji će biti zasnovan na stručnoj praksi i iskustvu, a koji za cilj ima unapređenje sistema socijalne zaštite. Aktuelna epidemija koronavirusa, u kojoj se Srbija nalazi od marta tekuće godine, kako se navodi u saopštenju, nametnula je potrebu za unapređenjem zakonskog okvira.

Nakon izvršene analize primene aktuelnog Zakona o socijalnoj zaštiti i sagledavanja dosadašnjih efekata reforme sistema socijalne zaštite, Ministarstvo je u fazi formiranja radne grupe za izradu nacrta novog zakona. Radna grupa će prilikom izrade nacrta zakona imati u vidu i iskustva stečena u višemesečnoj borbi protiv koronavirusa.

Imajući u vidu da je važeći zakon rezultat reformskih procesa započetih Strategijom razvoja socijalne zaštite (2005. godine), te da reforma centara za socijalni rad datira iz 2008. godine, kao i da je praksa pokazala da započete promene nisu dale željene rezultate, i da zahteva drugačija, primenjivija rešenja, sagledano je stanje u sistemu, sistematizovana dosadašnja iskustva, loša svojstva i problemi, i na osnovu istih će se pristupiti izradi novih, primenjivijih i kvalitetnijih zakonskih rešenja.

Radna grupa koja će raditi na izradi nacrta novog zakona, navode iz Ministarstva, u svom sastavu će imati eminentne stručnjake iz oblasti socijalne zaštite, predstavnike reprezentativnih sindikata, civilnog sektora, ali i stručne osobe koje se bave socijalnom zaštitom u praksi, predstavnike ustanova i organizacija socijalne zaštite, koji na najbolji način prepoznaju i mogu da ukažu na nedostatke dosadašnjih rešenja, u cilju njihovog unapređenja.

Pri izradi rešenja uzeće se u obzir i studija, i iz nje proizašle preporuke, koju je uradilo resorno Ministarstvo uz podršku Svetske zdravstvene organizacije, a u vezi sa odgovorom Ministarstva u borbi protiv koronavirusa, navodi se u saopštenju.

Skorašnji članci

error: Content is protected !!