VELIKA PLANA, 5. decembar 2017 – Udruženje Podunavska inicijativa realizuje projekat „I moje je pravo“ i pred Vama je prvi medijski sadržaj. Kompletan projekat radimo u saradnji sa predstavnicima osoba sa invaliditetom u Velikoj Plani, od odabira tema, sagovornika, do samog oblikovanja finalnog medijskog sadržaja, sve u pokušavaju da predstavimo ovu veoma važnu društvenu problematiku iz njihove percepcije. Na taj način želimo da uključimo sve aktere, sa ciljem da zajednički utičemo na svest celokupne lokalne populacije, kako bi kvalitativno, svi zajedno, promenili odnos prema osobama sa invaliditetom. O tome se možete upoznati uvidom u posebnu kategoriju na portalu www.podunavlje.info, pod imenom „Za život bez prepreka OSI“, a sličnu ideju imamo i u vezi sa projektom koji realizujemo, uz pomoć lokalnog stručnog tima u Velikoj Plani, pod nazivom „I moje je pravo“.
Prvu temu u okviru projekta, baš u konsultaciji sa stručnim timom, posvetili smo obeležavanju 3. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom. Povodom ovog značajnog datuma, članovi Udruženja „Volja za životom“, zajedno sa osobama sa invaliditetom, pripremili su predstavu „Različitost za poštovanje“. Kako autori i akteri objašnjavaju, i u ovom slučaju cilj je bio podizanje svesti u široj lokalnoj zajednici o poteškoćama sa kojima se susreću osobe sa invaliditetom, diskriminaciji kojoj su neretko izloženi, sve s namerom da se ona prevaziđe.
Organizatori predstave su, pre samog izvođenja, govoreći o 3. decembru, Međunarodnom danu osoba sa invaliditetom, podsetili na probleme sa kojima se suočavaju osobe sa invaliditetom; siromaštvom i visokom stopom nezaposlenosti. To su najveći problemi ovog nemalog dela ukupne populacije, koliko je to – ne postoje precizni podaci, ali se procenjuje da u Srbiji ima oko 800.000 osoba sa invaliditetom.
„Različitost za poštovanje“ je svima koji su se zatekli u sali, a bila je kao retko kad puna, na vrlo jasan način ukazala da osobe sa invaliditetom imaju svoje vrednosti, kvalitete, sposobnosti i znanja i da u velikoj meri mogu da doprinesu društvu u kojem žive.
„U predstavi sam glumio mašinskog inženjera. Zaista sam se potrudio da to bude dobro. Drago mi je da je bila puna sala i da je publika lepo reagovala na predstavu, što je negde i cilj ove priče. Poruka je da smo svi jednaki, da nema različitosti. To je ono što bih naglasio, da ne treba da se pravi razlika među ljudima, koja se inače, nažalost, pravi. Iskreno, kao društvo nismo dostigli nivo kojim bih bio zadovoljan. Moram da naglasim, diskriminacija postoji na svakom koraku, često nas ljudi gledaju kao drugačije, još uvek. To treba promeniti. Što se medija tiče, šalje se dobra slika onoga što smo sada predstavili, ove večeri, ali mislim da bi bilo dobro kada se na osobe sa invaliditetom ne bi obraćala pažnja samo 3. decembra, kada obeležavamo Međunarodni dan osoba sa invaliditetom. Ovakvih programa bi trebalo da bude više i češće“, rekao je Nemanja.
Nakon predstave, u Galeriji Doma omladine, otvorena je prodajna izložba radova koje izrađuju korisnici Radnog centra za osobe sa invaliditetom i Dnevnog boravka za decu i mlade sa smetnjama u razvoju „Lane“.
Predstavu je gledao, a potom i izložbu radova obišao i Igor Matković, predsednik Opštine Velika Plana.
Značaj obeležavanja Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, za Podunavlje.info, istakla je Danijela Jovanović, diplomirani psiholog.
„U našoj sredini ne postoji dovoljno osetljivosti prema osobama koje imaju bilo koju vrstu invaliditeta. Imamo sreću da u Velikoj Plani imamo ovo naše Udruženje (CDP „Volja za životom“) i Radovana (Radulović, predsednik Udruženja) koji se zalaže da omogući sve što treba osobi koja ima ovaj problem. Nažalost, u odnosu na druge zemlje u Evropi, mnogo kasnimo, što se tiče savremene opreme, pomagala, koja bi u mnogome olakšala život osobama koje imaju bilo koju vrstu invaliditeta. Generalno, ove osobe su ’nevidljive’ u društvu.“
Ana Kostadinović, diplomirani pedagog, upoznala nas je sa podatkom da je od ukupno 150 članova Udruženja osoba sa CDP „Volja za životom“, njih 46 je sa dečijom i cerebralnom paralizom, a ostali imaju druge vrste invaliditeta. Neki od invaliditeta su genetski uzrokovani, a pojedine osobe su tokom života imale neke od nezgodnih situacija koje su dovele do određenog invaliditeta.
Projekat “I moje je pravo” je sufinansiran iz budžeta Opštine Velika Plana, na osnovu Rešenja o raspodeli sredstava za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa iz oblasti javnog informisanja za 2017. godinu, broj: 011-59/2017-III od 19.10.2017. godine, a stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.