Ilić na prvom Svetskom prvenstvu u streljaštvu

SMEDEREVO, 28. jun 2017 – Na prvom Svetskom prvenstvu u streljaštvu u Sulu, u Nemačkoj, učestvovao je i najbolji mladi sportista Smedereva, strelac Veljko Ilić.

On je nastupio je u disciplinama malokalibarskom puškom.

Prvog dana, juniorskog Prvenstva Sveta, u disciplini 60 metaka iz ležećeg stava, naš strelac se sa rezultatom od 607,6 krugova plasirao na 61. mesto. Ekipno, sa Stevanom Jovanovićem i Lazarom Kovačevićem, reprezentacija Srbije je bila 16. sa ukupnim rezultatom od 1.833,5 krugova. U kvalifikacijama Jovanović je bio 37. sa 614,1 krugom, a Kovačević 48. sa 611,8. Medalje su osvojili: zlatnu Kristijan Friman (Finska) 246,4 – raspucavanje 10,4, srebrnu Dragomir Jordače (Rumunija) 246,4 – 9,8, bronzu Jukun Liu (Kina) 225,5. Ukupno je nastupilo 72 strelca. Za ulazak u finale bio je potreban rezultat od 619,6 krugova. Ekipno, prva je Austrija 1.865,6 (svetski juniorski rekord), druga Norveška 1.858,0, treća Rusija 1.855,8. Ukupno se takmičilo 19 ekipa.

U nadmetanjima iz trostava, 3 puta 40 metaka, Ilić je zauzeo 67. mesto sa 1.129 (380 klećeči stav, 383 ležeći stav, 366 stojeći stav) krugova. Najbolje plasirani srpski repezentativac bio je Stevan Jovanović sa 1.163 (390 klečeći, 395 ležeći, 378 stojeći stav) kruga. Za plasman u finale nedostajala su mu samo 3 kruga. Na 35. mesto se plasirao Lazar Kovačević sa 1.151 (386, 387, 378) krugom. I u ovoj disciplini nastupila su 72 strelca. Ekipno, uz svetski juniorski rekord, prvo mesto je osvojila reprezentacija Mađarske sa 3.512 krugova, druga je Hrvatska sa 3.481 krugom, a treća Finska sa 3.481 krugom. Naša reprezentacija je zauzela 14. mesto sa 3.443 kruga. Ukupno je nastupilo 18 ekipa.

Zvanični program juniorskog šampionata planete je završen, ostaju još revijalna takmičenja mikseva vazdušnim oružjem, u kojima naša, kao ni mnoge druge selekcije, neće učestvovati. Ovo je prvo Svetsko prvenstvo u streljaštvu za juniore i ubuduće će se održavati svake druge godine. Učestvovalo je 543 strelca iz 65 reprezentacija.

Odmah po povratku iz Sula naše mlade strelce očekuje Prvenstvo Srbije malokalibarskim oružjem. Državni šampionat za seniore održaće se vikend kasnije, odnosno 15, 16. i 17. jula i biće to poslednje takmičenje pred Prvenstvo Evrope malokalibarskim oružjem u Bakuu, u Azerbejdžanu, gde će u sastavu reprezentacije Srbije, ponovo biti Veljko Ilić, kao i Jasmina Milovanović u selekciji sportskim pištoljem.