Objedinili titule šampiona sveta i Evrope

BEOGRAD, 6. decembar 2018 – Na Evropskom prvenstvu vazdušnim oružjem za paraolimpijce, koje je danas završeno u Beogradu, u gađanju puškom iz ležećeg stava u kategoriji SH2, Dragan Ristić je osvojio zlatnu medalju. Ujedno je predvodio tim Srbije ka tituli šampiona Starog kontinenta.

Naši reprezentativci su ponovili uspeh sa svetskog šampionata u Južnoj Koreji ove godine, kada je Ristić, strelac kragujevačkog „Čika Mate“, osvojio pojedinačno, a ekipa u istom sastavu (Ristić, Jokić, Savanović) timsko zlato.

U takmičenju dama u kategoriji SH1, Jeleni Pantović (Smederevo) je izmaklo finale. Zauzela je deveto mesto, sa minimalnim jednim desetim delom kruga za osmoplasiranom takmičarkom.

Srpski takmičari su prvenstvo završili sa četiri medalja, jer je prvog dana Dejan Jokić je „upucao“ srebro, a ekipa bronzu u disciplini R2 takođe u kategoriji SH2 (strelci kojima je potreban stalak prilikom gađanja).

Ristić je kao drugi ušao u finale u kome se dugo vodila izjednačena borba. U završnici se naš strelac „odlepio“ od rivala i slavio sa 255,8 krugova, popravivši za minimalan 0,1 krug dosadašnji svetski rekord Italijana Andrea Liverijanija, koji je danas bio peti. Uz Ristića, danas su gađali i Dejan Jokić (14. mesto), Zdravko Savanović (15) i Zoran Banjac (24).

Rezultati poslednjeg dana

Vazdušna puška kategorija SH2, ležeći (mešovita, muško-ženska konkurencija): 1. Dragan Ristić (Srbija) 255,8 (svetski rekord), 2. Hakan Čevik (Turska) 254,6, 3. Vasilij Kovalčuk (Ukrajina) 232,6… Kvalifikacije: 1. Čevik 628,7, 2. Ristić 626,8… 14. Dejan Jokić 630,9, 15. Zdravko Savanović 630,8…24. Zoran Banjac 626,3… Ekipno: 1. Srbija (Ristić, Jokić, Savanović) 1.898,5, 2. Ukrajina 1.896,8, 3. Francuska 1.892,1…

Vazdušna puška, SH1, žene: 1. Irina Ščetnik (Ukrajina) 249,6, 2. Veronika Vadovicova (Slovačka) 248,0, 3. Cagla Atakal (Turska) 223,9… Kvalifikacije: 1. Vadovicova (Slovačka)624,6… 9. Jelena Pantović 600,1…